OPIS PROJEKTU

Charakterystyka projektu ExploreHouse, jego podstawowe założenia i cele

LABORATORIUM

Opis laboratorium badawczego, wykaz urządzeń oraz specyfikacja sprzętu

PODGLĄD NA ŻYWO

Dostęp do obrazu rejestrowanego przez kamery zainstalowane w laboratorium

GALERIE ZDJĘĆ

Galerie zdjęć obrazujące działania w ramach projektu ExploreHouse

Laboratorium Nowoczesnych Technik Grzewczych
Laboratorium Nowoczesnych Technik Grzewczych, wchodzące w skład struktury Wydziału Energetyki i Paliw (Katedra Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego), znajduje się aktualnie w fazie rozwojowej.
Instalacja grzewcza z kotłem na biomasę
Podstawowym wyposażeniem laboratorium jest instalacja grzewcza, która składa się z kotła na biomasę, zbiornika buforowego, nagrzewnicy wodnej oraz wymiennika ciepła. Uproszczony schemat instalacji prezentuje poniższy rysunek.
 
 
Obieg czynnika grzewczego w instalacji wymuszony jest przez pompy obiegowe zainstalowane w obiegu pierwotnym (kocioł - zbiornik buforowy) oraz wtórnym (bufor - instalacja odbioru ciepła). Pomiar temperatury w poszczególnych częściach instalacji realizowany jest za pomocą rezystancyjnych czujników temperatury Pt100 oraz czujników termoelektrycznych PTTK. Wyniki pomiarów gromadzone są przez system WAGO i zapisywane na komputerze. Sterowanie pracą kotła odbywa się za pomocą mikroprocesorowego regulatora w oparciu o zadaną maksymalną temperaturę spalin lub wody w zbiorniku.
Szczegółowe informacje na temat budowy stanowiska badawczego i parametrów zainstalowanych urządzeń dostępne są w zakładce Wyposażenie laboratorium.